Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
niedziela, 07 kwiecień 2013 21:05 Czytany 34512 razy

Stare fotografie ze zbiorów parafii Pysznica

Napisane przez  Ks. Stanisław Gurba, Lublin 2013
Oceń ten artykuł
(12 głosów)Sztuka w fotografii dawnej. Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu XIX/XX w. i zbiór starych zdjęć w archiwum parafii Pysznica

PYSZNICKI ZBIÓR FOTOGRAFII

Fotografia jest jednym ze sposobów utrwalania minionych wydarzeń. Zdjęcia właściwie opisane stają się także środkiem dokumentacji historycznej, a odpowiednio wykonane zajmują uprzywilejowane miejsce wśród dzieł sztuki. W zbiorach Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy zachowało się 20 fotografii, które wykonane zostały na przełomie XIX i XX wieku w 10 różnych zakładach fotograficznych funkcjonujących na terenie Galicji. Prezentowany zbiór stanowią fotografie, które zawierają dane reklamowe zakładu fotograficznego. Konkurencja spowodowała bowiem, że właściciele zakładów dążyli nie tylko do ulepszenia jakości zdjęć, ale często artystycznie upiększali odwrotną stronę fotografii. Dbano nie tylko o treść promocyjną, ale także poziom artystyczny wykonania części reklamowej. Dlatego też zakłady fotograficzne wielokrotnie korzystały z usług artystów, którzy przygotowywali odpowiednie litografie, będące wizytówką danego zakładu. Matryce różnicowano ozdobnymi napisami i rozbudowywanymi treściami informacyjnymi, ornamentyką i kolorystyką.

Wszystkie prezentowane zdjęcia przechowywane w pysznickiej parafii są ujęciem portretowym osoby lub grupy osób, większość z nich zawiera informacje o zakładzie, w którym zostały wykonane. Identyfikacja postaci przedstawionych na fotografiach może stać się przedmiotem przyszłych badań naukowych[1], podobnie badanie ich historii i motywów powstania. Natomiast w niniejszej pracy fotografie usystematyzowane zostaną według czasu i miejsca ich powstania. Zamieszczone na rewersie informacje reklamowe zakładów fotograficznych, po pierwsze, ułatwiają datowanie zdjęć i czerpanie informacji o dziejach zakładów fotograficznych, po drugie, podnoszą ich urodę, dodają fotografiom wyższej rangi. Tak więc w przypadku prezentowanego zbioru zdjęć na pierwsze miejsce wysuwa się ich znaczenie artystyczne.

.

Dodatkowe informacje