Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
niedziela, 16 lipiec 2017 17:03 Czytany 2009 razy

Pysznickie mapy jak nowe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Wykonane ręcznie XIX-wieczne mapy będące w posiadaniu parafii w Pysznicy zostały zakonserwowane w pracowni Wiesława Fabera w Warszawie. Środki finansowe na ich odnowienie pozyskano przy okazji promocji książki „Dwór w Pysznicy” (Pysznica 2016) napisanej przez Teresę Mierzwę i Ludwikę Błażejowicz.

Unikatowe mapy: Mapa Pysznickich plebańskich gruntów z 1822 roku oraz Mapa wsi Pysznica w Galicji w obwodzie rzeszowskim (Dorf Pysznica in Galizien Rzeszower Kreis) z 1853 r. (wpisana do inwentarza parafialnego w 1875 r.: pieczęć parafialna i data naniesiona na mapę) – składająca się z trzech części (każda formatu A0): 1. Centrum Pysznicy z kościołem parafialnym i dworem, 2. Folwarczna, Ziarny, Sudoły z jeziorem Boczek, 3. Kaczyłów-Rędziny z kapliczką św. Nepomucena w Sołtysach, wróciły już z konserwacji. W warszawskiej pracowni zostały naprawione i zabezpieczone przed dalszą destrukcją.

„Mapy odnalazłyśmy w archiwum parafialnym przy okazji poszukiwania materiałów do naszej książki – mówi Ludwika Błażejowicz, współautorka publikacji. Materiały kartograficzne od razu wydały się nam cenne, a jedna z map potwierdziła nasze przypuszczenia i ustne relacje mieszkańców Pysznicy o istnieniu w tej miejscowości założenia dworskiego. Informacje wyczytane z mapy stały się bezcenne w dalszych poszukiwaniach”.

Przy dolnej krawędzi mapy z 1853 r. zaznaczono założenie dworskie: budynek w kształcie prostokąta z wejściem głównym od dziedzińca i wejściem od ogrodu, założenie ogrodowe z oczkiem wodnym w jego południowej części oraz zabudowania dworskie. Mapa jest podkolorowana akwarelą.

„Już na pierwszy rzut oka widać było, że mapy są w kiepskim stanie zachowania – mówi Teresa Mierzwa. Wiele trudności przysporzyło ich zdigitalizowanie do celów publikacji. Zresztą ostateczna wersja wykorzystana w książce też nie jest najlepsza. Widoczne są liczne zagięcia i pęknięcia w przedrukowanych fragmentach. Stąd pomysł, aby mapy odnowić i zabezpieczyć. Dzięki datkom parafian udało się sfinansować naprawę map”.

Odnowione mapy i zdjęcia sprzed konserwacji będzie można obejrzeć w dniach 13-15 sierpnia 2017 r. Udostępnione zostaną na czasowej wystawie w kościele w Pysznicy.

Dodatkowe informacje